Hudební výchova: Edward Shearmur – Grand Central

17. září 2008 v 11:58 | Frankie |  Hudba
Tuhle skladbu jsem (jako ukázku hudby, kterou poslouchám) nedávno dal na jedno fórum a celkem se líbila, tak proč ji nedát sem? Nechci přece na Vás zapomenout nebo Vás nějak opomenout :-) Je z filmu "Svět podle Prota" (anglicky K-Pax), který byl natočen v roce 2001.
Teď něco k této skladbě, jak ji vnímám já… Předtím, než se do toho pustím, bych měl napsat, že můj nejoblíbenější živel je voda. Dokážu u ní strávit celé hodiny a hodiny. Pokud možno, aby ta voda tekla někde v přírodě - nejlépe v lese. Je jedno, jaké je roční období, pokud je někde v tichém zátiší světa, kde je méně hluku a více zeleně, tak mi to je opravdu jedno, jestli je zima nebo babí léto.
A teď skutečně k mým pocitům a představám… Začátek skladby si představuji tak, že prší, popř. sněží… Ne nějaký moc velký liják, ale takové malé kapičky vody dopadají pomaličku za stálého bubnování na zem za svitu sluníčka a přitom se hezky spolu spojují do nepatrného potůčku (0:32 od začátku skladby), který skáká přes kameny a pařezy k dalšímu potůčku. Tihle dva se spolu spojují jako muž a žena a vytváří další potůček, který je ale nepatrně větší než ti dva (záměrně píšu "ti" a ne "ty"). Takhle to jde pořád dál a dál až se z toho vyklube malá říčka, která opouští les a hledí vstříc novým obzorům (0:50) … Je ještě čisťounká, naivní a mělká, ale už se pomalu blíží k prvním obydlím lidí. Ze začátku váhá, přece jenom lidi ještě vůbec nezná, ale potom se stejnou rozhodností jako její příbuzní na celém světě po celé věky, se odváží blíž k lidským obydlím… Potká v té malé obci svoji příbuznou (1:46) a chvíli si spolu povídají o svých zážitcích (1:56). Nakonec se naše říčka dozví (2:18) o strašném zlu, které napáchali lidé na její příbuzné a dostává strach ze všeho kolem (2:33)… Ale cesty již není zpět… A musí pokračovat společně se svojí sestrou dál do většího města lidí (2:59). Je celá ustrašená a dívá se na probíhající svět jako projíždějící řidič se dívá na stojící objekty za pohybu svého auta… A hledá oporu u své sestry, ale ta je natolik zkažená lidma, že se jí jen vysměje… Naše říčka nechápe svojí sestru, která před chvílí byla ještě na ní tak hodná a vlídná (3:22) a musí pokračovat dále ve své pouti městem. Lidé do ní hážou odpadky a myjí si v ní svoje auta a ona začíná ve svém nitru cítit, že něco není s ní v pořádku (3:29). Něco jí prostupuje a rozežírá ji zevnitř a ona se mdlýma očima, protože už nemá sílu odporovat, začíná dívat podobně jako její sestra na svět… a začíná si vychutnávat ten pocit zkaženosti (3:40). Vystoupí z města a putuje pořád dál do moře a hle? Vtéká do ní mladičká říčka (3:59), stejně jako ona byla na začátku, co té mladičké říčce asi řekne…??
A já se Vás ptám, existuje nějaký způsob, že lidi přestanou být zlí? Nebo že zlo vzniká samovolně anebo je dědičné?
P.S. Ta skladba se mi líbí v tom, že se jmenuje "Grand Central"… a že to video je použito úplně na něco jiného, na nějaká simulátor a já si přitom tu skladbu představuji úplně jinak… Prostě skladba, která zaujme hodně lidí úplně něčím jiným a každý si při ní představí něco úplně jiného :-) Frankie
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | 22. září 2008 v 13:46 | Reagovat

Pěknej popis skladby Frankie...

Když jsem si poslechla tu skladbu a přemýšlela o tvém popisu, tak musím říct, že ta skladba skutečně v někom může vyvolat přesně ty asociace, které jsi popsal, a opravdu není těžké si pod jednotlivými úseky představit právě tu stále rozrůstající říčku. Takže super, sama bych to nevystihla líp:-). Jo, taky dobrý výběr skladby - celkem relax.

2 Andrea Andrea | E-mail | 9. března 2009 v 11:39 | Reagovat

Ahoj, prosim tě, co je to za žánr tady ta písnička nebo za skupinu.Je to možny sehnadt na cd tento styl???Díky moc.

3 Frankie Frankie | E-mail | 13. března 2009 v 18:29 | Reagovat

Nazdar, je to soundtrack k filmu K-Pax, takže doporučuju stáhnout celý soundtrack (např. z torrentů)... a když jsme u těch soundtracků, tak také bych doporučil stáhnout soundtrack k filmu Fontána - ten je opravdu moc povedený - já např. sedím u toho soundtracku hodiny a hodiny a poslouchám, přemýšlím nebo si představuju různé věci :-)

Nevim, co je to za žánr hudby, já se moc dopodrobna nezajímám o hudbu, já si spíše sám vytvářím a prožívám svoje nápady a pocity, které na mě přijdou, když slyším tu nebo onu písničku... S tím mám docela problém, že si třeba nezapamatuju název skladby, ale zapamatuju si svoje pocity a nápady na např. videoklip, který bych k tomu udělal...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama